• Nauka przez zabawę

Dodano 7 listopada, 2013 przez w Informacje, Wydarzenia

„Słoneczka uczą się i bawią”

Podczas zajęć w grupie „Słoneczka” nauczyciel często stosuje bardzo lubianą przez dzieci metodę Doroty Dziamskiej „Edukacja przez ruch”

„Edukacja przez ruch”

to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat.

Każde zajęcie zawiera:

1.ćwiczenia o charakterze graficznym lub manipulacyjnym-rytmicznie wykonywane przy optymalnym ruchu ciała
    2.swobodne działanie z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, prowadzące do powstania karty pracy
    3.zestawieni indywidualnych kart pracy w kartę zespołową, swobodna rozmowa na jej temat
    4.wykorzystanie powstałej karty pracy do kolejnych form działania dzieci podczas zajęć.

Podczas zajęć „Kot” dzieci:

• kreśliły pionowe kreski ręką lewą, ręką prawą i oburącz w rytm muzyki
    • kreśliły „leniwe ósemki” w rytm muzyki do instrukcji nauczyciela
    • wycinały, naklejały, dorysowywały brakujące elementy
    • przeliczały, porównywały liczebność zbiorów, posługiwały się liczebnikami porządkowymi, wyznaczały wynik dodawania i odejmowania przy pomocy wykonanych kart pracy.

Podczas zajęć „deszczowa chmura” dzieci w grupach:

• kreśliły luźne pętle ręką prawą, ręką lewą i oburącz w rytm muzyki
    • składały i naklejały koła wg instrukcji nauczyciela
    • dorysowywały brakujące elementy
    • porównywały liczebność zbiorów, posługiwały się liczebnikami porządkowymi, wyznaczały wynik dodawania i odejmowania przy pomocy wykonanych kart pracy.

Jak widać na zdjęciach wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a nauka była świetną zabawą!