• Zabawy ze zwierzętami

    Dodano 14 grudnia, 2022 przez w Grupa Słoneczka, Grupa Żabki, Logopeda

    12 i 13 grudnia w grupie „Słoneczka” i „ Żabki” logopeda przeprowadził z dziećmi zajęcia logopedyczne według opracowanego poniżej scenariusza. Dzieci chętnie współpracowały i bawiły się z logopedą co widać na załączonych zdjęciach.

    Scenariusz zajęć logopedycznych

    Temat: „ Zabawy ze zwierzętami”.

    Cele:

    - usprawnianie aparatu artykulacyjnego,

    - kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,

    - doskonalenie koordynacji półkul mózgowych,

    - poszerzenie słownictwa ( nazwy zwierząt),

    - kształcenie uwagi słuchowej,

    - ćwiczenie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

    Metody:

    - metoda praktyczna ( wykonywanie czynności praktycznych),

    - metoda słowna,

    - metoda naśladowczo – zabawowa,

    - metoda eksponująca ( np: pokaz obrazków),

    - metoda aktywizująca.

    Formy pracy:

    - praca z całą grupą.

    Pomoce:

    - maskotki ( miś, kot ),

    - obrazki ze zwierzętami,

    - magnetofon, płyta CD z głosami zwierząt,

    - kolorowe piórka,

    - lusterka.

    Przebieg zajęcia:

    1. 1.       Powitanie. Dzieci przekazują sobie „maskotkę”, mówiąc swoje imię.
    2. 2.       Ćwiczenia oddechowe „ Piórka”

    - ( wdech nosem – wydech ustami ),

    - zdmuchiwanie piórek z dłoni.

    1. 3.       Ćwiczenia usprawniające narządy mowy z użyciem lusterek:

    - język do brody i do nosa,

    - język od kącika do kącika,

    - oblizywanie warg,

    - nadmuchiwanie warg,

    - cmokanie ustami,

    - wypychanie językiem lewego policzka od wewnątrz,

    - wciąganie policzków do środka,

    - uśmiechanie się przez dłuższą chwilę.

    1. 4.       Zabawa artykulacyjna – wiersz „ Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój język zna?” Ewy Stodtmuller ( wg: „Jaś”, nr 4 /1999 ).

    Jestem mały poliglota,

    Bo rozumiem psa i kota,

    Ptasi język także znam,

    Zaraz udowodnię wam.

    Kotek miskę mleka miał.

    Pyszne było miauknął

    ….,….,….

    Piesek też by pewnie chciał szczeka głośno:

    ….,….,….

    Małej myszce ser się śni.

    Piszczy cicho:

    ..,..,..

    Kurka zniosła jajek sto.

    Gdacze o tym:

    ..,..,..

    Kaczka śliczne piórka ma.

    Kwacze dumnie:

    …,…,…

    Nad jeziorem żabek tłum

    Kumka sobie:

    …,…,…

    Jak to dobrze kumie, kumie,

    Że ktoś po żabiemu umie.

    1. 5.       Zabawa ortofoniczna „ Głosy zwierząt”.

    - naśladowanie odgłosów zwierząt przedstawionych na obrazkach,

    - wybieranie jednego obrazka, nazywanie przedstawionego na nim zwierzątka i naśladowanie jego mowy.

    1. 6.       Zagadki ortofoniczne – „ Czyje to głosy”?

    - odtwarzanie nagrania głosów zwierząt kolejno dla każdego dziecka,

    - pytanie, czyj to głos?

    1. 7.       Zabawa ruchowa – „ Spacer kotka”.

    Logopeda śpiewa piosenkę i pokazuje odpowiednie ruchy, dzieci go naśladują.

    Idzie kot do przodu, idzie kot do tyłu.

    Klaszcze, bo mu jest wesoło.

    Skacze, bo mu miło.

    1. 8.       Zabawa rytmiczno – ruchowa połączona z elementem „ Gimnastyki Mózgu”.

    Miś wyszedł po miód do sklepu ( logopeda gra na bębenku, dzieci maszerują uderzając prawą ręką w lewe kolano i na odwrót ).

    Następnie naśladują kupowanie miodu w sklepie, otwierają go, jedzą ( mniam, mniam- miś mlaska , poklepuje się po brzuszku i zlizuje resztki z pyszczka językiem).

     

    Na podstawie literatury i pomysłów własnych opracowała – neurologopeda mgr Danuta Cuper.

     

     

Komentarze zostały wyłączone.
close

error: Zawartość chroniona ! Content is protected !!

Informacja dotycząca ciasteczek (ang. Cookies)
Aby kontynuować przeglądanie stron tego serwisu prosimy o akceptację używania plików cookie.
Aby zmienić preferencje używania cookies należy zapoznać się z więcej informacji