• Warsztaty Małego Chemika

Dodano 2 listopada, 2015 przez w Grupa Biedronki, Grupa Zajączki

Dzieci z grup "Biedronki" i "Zajączki" uczestniczyły w warsztatach chemicznych poprowadzonych przez p. dr Agnieszkę Dyonizy. Na początek nadmuchaliśmy balonik dwutlenkiem węgla, później sprawdziliśmy czy cięższe jest powietrze, czy dwutlenek węgla. Pani Agnieszka pokazała dzieciom jak przy pomocy dwutlenku węgla zgasić świecę. Dzieci zrobiły domowym sposobem własne "zabawki" imitujące znane lampy z przemieszczającą się lawą. Na koniec bawilismy się w artystów i tworzyliśmy na mleku obrazy wykorzystując zabarwioną barwnikami spożywczymi wodę.

składniki i opis eksperymentów:
    1. Aby nadmuchać balonik dwutlenkiem węgla:
    potrzebne przedmioty:
    balon uprzednio raz nadmuchany i bez powietrza,
    pół butelki octu
    soda oczyszczona
    wykonanie:
    do pustego balonu wsypujemy sodę oczyszczoną o połowy jego pojemności. Zakładamy balon na szyjkę butelki z octem i trzymając za szyjkę (tak aby nie spadł balon) przechylamy balon, aby soda oczyszczona przesypała się do butelki. Zachodzi reakcja w której powstaje dwutlenek węgla i pompuje balon. Wystarczy po zakończeniu reakcji zdjąć ostrożnie balon z butelki i zawiązać.

2. "zabawka" ala lampa z lawą
    potrzebne przedmioty:
    słoik,
    ocet zabarwiony farbką plakatową
    soda oczyszczona
    olej roślinny
    mała łyżeczka
    wykonanie:
    na dno słoika wsypać kilku milimetrowa warstwę sody oczyszczonej. Zalać całość olejem zostawiając 1-2 cm miejsca do brzegu słoika. teraz po troszkę, wkraplać przy użyciu łyżeczki, ocet zabarwiony farbką i obserwować co będzie się działo.
    (ocet opada na dno i reagując z sodą wytwarza dwutlenek węgla który powoduje że kropla octu się unosi do góry, gdy uwolni się dwutlenek, kropla ponownie może opaść.